Prywatna i publiczna giełda transportowa

Posted by nl-uzytkowanie on 11 października 2023as

Grupy spedycyjne mają ogromne znaczenie na dzisiejszym otoczeniu rynkowym. Od ich prosperowania często uzależnione są pozostałe podmioty. Nic zatem dziwnego, że od wielu miesięcy odnotowuje się intensywny rozkwit tego obszaru. Dziś możemy spotkać tak samo niepubliczne, jak i publiczne giełdy transportowe. Czym różni się ich funkcjonowanie?

Na czym polega giełda transportowa?

Dość ogólnie platformę transportową da się zdefiniować jako miejsce przekazywania informacji pomiędzy spedytorami a usługobiorcami, którymi są tak samo przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Taka platforma spedycyjna wskazuje jak znaleźć odpowiednią spółkę do współpracy w konkretnym terminie i usprawnia komunikację. Publikowane oferty odnoszą się do tak samo ładunków, jak i środków ich transportu. To doskonałe ułatwienie m.in. dla firm nieposiadających swojej grupy pojazdów i dla przewoźników, którzy chcieliby ograniczyć ilość tras pozbawionych ładunku powrotnego.

Publiczne giełdy transportowe

Platformy transportowe są dobrze znane w sektorze logistycznym. Publiczna giełda transportowa zapewnia dostęp do zleceń wszystkim jej użytkownikom. Dzięki temu giełdy te mają duży zasięg i zapewniają większą ilość zleceń. Rodzi to z drugiej strony konieczność sprawdzenia zgłaszających się do nich firm.
Świetnym źródłem informacji na temat funkcjonowania giełd transportowych może być na przykład blog spedycyjny. Ma go wiele spółek funkcjonujących w w tym sektorze.

Platformy prywatne

Prywatna giełda transportowa, między innymi https://tff.trans.eu/, jest bardziej spersonalizowanym rozwiązaniem. Takie narzędzie znajduje zastosowanie, gdy zleceniodawcy nie chcą publikować swojej propozycji na platformie publicznej. Na niepublicznej platformie widoczna jest ona jedynie dla wybranej grupy zaufanych transporterów. Tego typu oferta nie jest widoczna na platformach publicznych.
Tego rodzaju prywatna platforma dla spedytorów jest zatem poświęcona tym uczestnikom, którzy współpracują już z gronem sprawdzonych spedytorów. Nie ma zatem niebezpieczeństwa mającego związek z losowym wyborem partnera do współpracy. Co więcej, giełda prywatna zapewnia szybkie odpowiedzi na składane propozycje i bezpieczeństwo transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *