Zarobki pracownika karetki a zagrożenia

Posted by nl-uzytkowanie on 28 lutego 2022as ,

Zawód ratownika jest z jednej strony niezwykle ciekawy, z drugiej jednakże ma swoje wady. Ratownicy znajdują się na pierwszym froncie gdy potrzeba zapewnić pomoc poszkodowanym w wypadkach i nierzadko od ich działań zależne jest życie dużej ilości ludzi. Do bycia ratownikiem konieczne są zarówno odpowiednie przygotowanie zawodowe, lecz także cechy charakteru, pozwalające na sprawne podejmowanie właściwych decyzji pod dużym obciążeniem psychicznym.

Ratownicy pracujący w karetkach muszą umieć użytkować różny sprzęt, będący na wyposażeniu pojazdy. Są to być względnie proste instrumenty jak na przykład alkomaty, chociaż te używane w kontekstach medycznych i tak są bardziej wyrafinowane niż na przykład alkomaty policyjne. Sprzęt ambulansów składa się jednakże z wielu dużo bardziej zaawansowanych urządzeń. Wyposażenie ambulansów to zarówno instrumenty monitorujące podstawowe parametry życiowe ofiary jak na przykład EKG czy monitor oddechu, ale również urządzenia jednoznacznie ratownicze jak defibrylatory czy koncentratory tlenu. Załoga karetki musi potrafić w deficycie czasu podjąć poprawną decyzję jakich aparatów użyć i panując na nerwami poprawnie je obsługiwać.

Zarobki ratowników medycznych nie są zbyt wysokie nawet jeśli tylko zestawimy je ze średnią krajową. W roku 2021 najwyższa stawka wynosiła 4700 złotych brutto, a najpopularniejsza mniej więcej 3900 złotych. W tym samym roku średnia wypłata w kraju wynosiła 5.900 złotych brutto. Od razu więc jest widoczne, że zawód ratownika, nie jest najbardziej intratnego. Należy też wspomnieć tutaj o formie zatrudnienia – dużo ratowników medycznych pracuje na tzw. B2B. Oznacza to tyle, że ratownik jest ,,prezesem” we własnej działalności gospodarczej i jedynie wynajmuje pracownika – siebie – pracodawcy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niechęć pracodawców do płacenia składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz oszczędzanie w innych strefach związanych z pracownikami. Da się w ten sposób zmniejszyć różnicę pomiędzy pensją netto a brutto, ale stawia to pracownika w bardzo niekorzystnej pozycji, ponieważ nie jest on chroniony Prawo Pracy.

Stanowi to poważny problem, zwłaszcza w pracy gdzie od decyzji pracownika często zależy czyjeś życie bądź zdrowie. W przypadku gdy ratownik popełni błąd otwiera to drogę do roszczeń ze strony poszkodowanego. W sytuacji kiedy ratownik jest zatrudniony na umowie o pracę, odpowiedzialność cywilna jest po stronie pracodawcy. Oprócz tego pracodawcy szukając dalszych oszczędności doprowadzają do tak absurdalnych sytuacji jak wymaganie, że ratownik będzie kupował swoje wyposażenie jak chociażby jednorazowe rękawiczki nitrylowe. Zdarzały się też przypadki kiedy karetki miały na stanie tylko rękawiczki lateksowe, które czasem powodują alergię i ratownicy byli zmuszeni dokupować rękawiczki nitrylowe samemu.

Podsumowując, zawód ratownika, stawia dużo wyzwań, a równocześnie nie odwdzięcza się satysfakcjonującymi warunkami finansowymi.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *